Gdzie jest Anne Frank?

reż. Ari Folman / Belgia, Francja, Holandia, Izrael / 2021 / 99 min / animacja, dubbing

klasy 4-7 / szkoła podstawowa

Porywająca wizualnie animacja „Gdzie jest Anne Frank” została stworzona, by łączyć: wyobraźnię z faktami, tradycyjne techniki z nowymi technologiami, przeszłość z przyszłością, a przede wszystkim – pokolenia. Zrealizowany na podstawie wydanego także w Polsce komiksu Folmana i Davida Polonsky’ego film zachwyci dzieci, rodziców i każdego miłośnika mądrej animacji. To niezwykle aktualna opowieść o tym, że każdy zasługuje na szacunek, ma prawo do godnego życia i bezpiecznego domu.

Punktem wyjścia dla animacji Ariego Folmana jest oczywiście „Dziennik Anne Frank”, jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Anne, ukrywająca się w Amsterdamie trzynastoletnia żydowska dziewczynka, kierowała swoje notatki do niewidzialnej przyjaciółki, Kitty. W filmie Folmana Kitty opuszcza karty książki, by w Amsterdamie z niedalekiej przyszłości odnaleźć Anne. I odkrywa, że choć co drugi szpital, most czy szkoła nosi tu imię autorki wojennych pamiętników, to miasto wciąż pełne jest uprzedzeń i ludzi, którzy muszą się ukrywać. W swojej niezwykłej podróży przez miejskie zaułki i historię rodziny Franków Kitty spotyka Petera, chłopca pomagającego uchodźcom. Łączy ich wspólna misja – wskrzeszenia ducha Anne Frank i przebudzenia sumień.

Pojęcia / treści kluczowe:

treści dotyczące wprowadzania uczniów w świat wartości i punktem mówiącym o tym, iż kształcenie i wychowanie w szkole podstawowej sprzyja rozwijaniu postaw obywatelskich, patriotycznych i społecznych uczniów

Powiązanie z podstawą programową:

Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii.

Uczeń:

rozwija umiejętność odbioru dzieła filmowego;

rozpoznaje wartości, na których opiera się funkcjonowanie społeczeństw w krajach europejskich

utrwala i rozpoznaje definicje opisywanych wartości,

wskazuje na przejawy tych wartości w swoim życiu codziennym.

Zwiastun filmu:

https://www.youtube.com/